Художня експозиція у київському музеї виявилась проєктом про рак легені

4 лютого, до Всесвітнього дня боротьби проти раку, в Національному музеї «Київська картинна галерея» відкрилася «Смертельно красива виставка». Проєкт, що був анонсований як художня експозиція, виявився присвяченим проблемі раку легені в Україні. Ажіотаж навколо виставки створили представники мистецької спільноти за домовленістю з її організаторами.

«Встигла побачити кілька експонатів і можу сказати напевно — такого в Україні ще не було, — написала за кілька днів до відкриття на своїй сторінці у фейсбуці художниця та журналістка Олександра Ковальова. — Авторка робіт Тетяна Клименко працює в особливому стилі, що певним чином гіпнозує. Це виставка про життя, смерть і красу. І про страх, який можна передати лише кольором. Лише три дні. Не пропустіть».

Вже під час презентації виставки організатори розповіли про суть і місію проєкту. Великі кольорові полотна на перший погляд здавалися яскравими прикладами сучасного мистецтва, проте в одну мить перед гостями з’явилися панелі з описом проєкту і біографією авторки.

«Тетяна — не художниця, а те, що ви бачите, — не її роботи. Це збільшені у сто разів фотознімки з гістологічного дослідження пофарбованих клітин її легені, ураженої раком, — зазначила кураторка «Смертельно красивої виставки», засновниця агентства культурного менеджменту Port Катя Тейлор. — Виставка спонукає бути більш свідомими та слідкувати за своїм здоров’ям. Це своєрідні ліки проти безтурботності, яка може мати фатальні наслідки».

Авторці виставки, 61-річній киянці Тетяні Клименко рік тому діагностували аденокарциному лівої легені. Після хірургічного видалення ракової пухлини лікарі встановили, що встигли побороти захворювання на першій стадії, коли лікування є простішим і швидшим.

«Я захворіла на бронхіт і не зволікаючи звернулася до лікаря. Діагностика швидко встановила недугу. Мені зробили операцію, і вже за кілька днів я повернулась до звичного життя. Не знаю, як би все склалось, якби ніхто не знайшов маленьку пляму, яку ви зараз бачите у сторазовому збільшенні. Страшно усвідомлювати, що моя історія ― рідкість. Від вчасної діагностики та хороших шансів на життя людину відділяє один візит до лікаря», — розповіла Тетяна Клименко.

Виставка проходить у рамках всеукраїнського Року обізнаності про рак легені, ініційованого компанією «Рош Україна». Проєкт має за мету привернути увагу суспільства до захворювання, яке щороку забирає життя близько 9000 українців 1. Ймовірна причина такої статистики полягає в тому, що рак легені часто проходить безсимптомно, а більшість хворих ігнорує регулярні медогляди.

«Навіть коли з’являються специфічні симптоми — задишка, кашель, біль у грудях — їх можна переплутати з ознаками інших хвороб. Деякі пацієнти місяцями не зважали на легке покашлювання, адже думали, що це бронхіт, застуда чи наслідок паління, — розповідає організаторка виставки, медична директорка «Рош Україна» Оксана Сурцева. — Однак це могли бути симптоми раку легені, але через низьку поінформованість населення про хворобу та розповсюдженість міфів пацієнти не звертаються до лікарів вчасно та втрачають дорогоцінний час».

Про статистику захворювання

Рак легені — одне з найпоширеніших онкологічних захворювань з високою смертністю. Щороку у світі від нього помирає більше людей, ніж від раку молочної залози та колоректального раку разом 2. В Україні це понад 9000 людей на рік; 70% із них потрапляють до лікаря вже на пізніх стадіях захворювання 1.

У листопаді 2020 року міжнародне дослідницьке агентство IFAK Institut оприлюднило дані дослідження3 громадської думки щодо раку легені, у рамках якого опитали 1600 людей по всій Україні. Його результати свідчать:
48% опитаних впевнені, що онкологія — це смертельний вирок;
60% не знають, які симптоми притаманні раку легені;
46% зазначають, що не проходять регулярне медичне обстеження;
лише 34% вважають, що вилікуватися від онкозахворювань можливо.

Аби підняти рівень поінформованості українців щодо цієї хвороби, компанія «Рош Україна» розпочала Рік обізнаності про рак легені. Цей проєкт інформує про рак легені, його профілактику та лікування.
Організатори проєкту розповідають українцям про наукові дослідження, які підтверджують важливість регулярних медичних оглядів, зокрема для курців, робітників підприємств зі шкідливими умовами праці та мешканців забруднених міст. Також звертають увагу на симптоми, які можуть свідчити про захворювання на рак легені: кашель, що не проходить або посилюється, біль у грудях, задишку, загальне погіршення стану здоров’я. В разі наявності будь-якого з цих симптомів варто негайно звернутися до сімейного лікаря.

Посилання

  1. Дані Національного канцер-реєстру за 2018-2019 роки http://www.ncru.inf.ua/publications/BULL_21/index.htm (Режим доступу 02.02.2021)
  2. Lung Cancer Statistics. Cancer Research UK. Available from: https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/statistics-by-cancer-type/lung-cancer#heading-Two Режим доступу 02.02.2021)
  3. Дані з Дослідження громадської думки населення щодо раку легені http://ifak.com.ua/ru/news/?year=2020&month=11

Інформація, що міститься на даному ресурсі призначена для освітніх цілей і не може бути використана замість консультації лікаря. При переході на посилання, що містяться на цьому сайті, Ви переходите на ресурси, що не належать і не контролюються ТОВ «Рош Україна».
Повідомити про побічні явища під час лікування препаратом ТОВ «Рош Україна» або поскаржитись на якість препарата ви можете за контактними реквізитами офісу або на електронну адресу ukraine.safety@roche.com. Запит медичної інформації про продукти ТОВ «Рош Україна» ви можете надіслати на електронну адресу: ukraine.medinfo@roche.com
ТОВ «Рош Україна», м. Київ, 04070, вул. П.Сагайдачного, 33. Тел.: +380 (44) 354 30 40, факс: +380 (44) 354 304. www.roche.ua
Цей Інтернет-сайт є власністю ТОВ «Рош Україна». Несанкціоноване копіювання і розповсюдження заборонено.